Balesetmegelőzési tanácsok a biztonságos közlekedés érdekében
Óvatosság - biztonság!
Az ősz beköszöntével a járművezetők a nyári időszakhoz képest megváltozott időjárási viszonyokkal találkozhatnak az utakon, ami fokozott figyelmet és másfajta vezetési technikát igényel. Ezen időszakban bekövetkezett közúti közlekedési balesetek jelentős része azért következik be, mert a járművezetők nem a megváltozott időjárási, látási és útviszonyoknak megfelelően közlekednek. A reggeli órákban a kialakult ködfoltok, ködös útszakaszok, s a nedves aszfalt mind nehezíti a járművükkel közlekedők dolgát. Esős időben jelentősen csökken a látótávolság, csúszóssá válnak az utak, ezért a sebesség időjárási viszonyokhoz igazodó megválasztása a biztonságos megállás egyik alapfeltétele. A követési távolság betartása is kiemelten fontos szempont, hiszen ilyenkor megnövekszik a fékút távolsága. A közlekedési balesetek a lassabb, körültekintőbb, előrelátóbb vezetéssel megelőzhetőek, a nagyobb követési távolság betartásával pedig a „koccanások” is elkerülhetők!
A járművünket az őszi-téli felkészítés keretében, de akár egy hosszabb út előtt ajánlatos alaposan átnézni, hangsúlyozottan megvizsgálva valamennyi biztonsági berendezést és tartozékot. A gumiabroncsok, az akkumulátor és a fékrendszer ellenőrzése önmagában nem elegendő! A hideg idő előtt fel kell tölteni a hűtőrendszert és az ablakmosó tartályt fagyálló folyadékkal. Az őszi- téli időszakban a látási viszonyok gyakran rosszak, korán sötétedik, hosszabb ideig kell használni a gépjármű világító berendezéseit - ezért is nagyon fontos, hogy azok megfelelően működjenek. Egyenként meg kell győződni a lámpák, fényszórók, illetve az irányjelző készülékek tisztaságáról és működéséről.
Lényeges, hogy minden járművezető megfelelően felkészítse járművét - és természetesen saját magát – a megváltozó körülményekre.
Cikkünkben igyekszünk olyan tanácsokkal szolgálni, amelyek betartásával elkerülhetővé válhatnak a közlekedésből adódó balesetek. Tegyünk közösen a biztonságosabb közlekedésért!
Dr. Bakos Olivér r. ezredes
Mátészalka város rendőrkapitánya
fogadóóra : Minden hónap utolsó hétfője 10.00-12.00-ig
Helye: Mátészalka Rendőrkapitányság, 4700 Mátészalka, József Attila út 1 - 3 /
Balesetmegelőzési tanácsok a biztonságos közlekedés érdekében:
A közlekedési szabályok részben azért vannak, hogy megkönnyítsék a közlekedést, és ne történjenek balesetek!
A közlekedési szabályok elsajátítását már kisgyermek korban el kell kezdeni, felnőtt korban pedig minduntalan át kell ismételni.
Tegyünk közösen azért, hogy a közlekedésünket befolyásoló körülmények biztonságos közlekedésünket ne veszélyeztessék!
A szabályokat komolyan kell, vegyük, hiszen az életünk múlhat rajta!
Rajtunk is múlik az, hogy csökkenthetővé váljon a személyi sérüléssel járó, illetve a halálos kimenetelű közúti közlekedésibalesetek száma!
Közúti közlekedési balesetek kiemelt oka: a KRESZ szabályainak be nem tartása!
Biztonsági tanácsok
Gépjárművezetők figyelmébe:
- Tartsák be maradéktalanul a KRESZ szabályokat!
- Ne vegyenek részt közúti forgalomban nem megfelelő műszaki állapotú járművel!
- Mindig vegyék figyelembe az időjárási és látási viszonyokat!
- Tartsák be az előírt haladási sebességet!
- Az előzés közben legyenek körültekintőek!
-
Tegyenek eleget mindig megállási kötelezettségü
nknek (jelzőlámpa, fénysorompó, stb)! - Tartsák be a követési távolságot!
- Utasként ne tegyünk hirtelen mozdulatot, ne zavarjuk meg a járművezetőt, mert tevékenységünk rossz reakciót eredményezhet, és a vezető elveszetheti uralmát a jármű felett!
- Közlekedésünk során ne használjunk mobiltelefont, mert elvonhatja a figyelmet a vezetéstől!
- A gyalogos átkelőhelyet mindig fokozott óvatossággal közelítsük meg!
- Lakott területen kívül és belül egyaránt vigyázzanak az úttest mellett haladó gyalogosokra, kiemelten a kijelölt gyalogos-átkelőhelyek, iskolák, buszmegállók környékén!
- Használják a passzív biztonsági eszközöket, és a gyermekbiztonsági rendszereket!
- Ittas, bódult állapotban, soha ne vezessenek! Gyógyszerek szedése esetén mindig olvassuk el a használati utasítást, és tartsuk be, ne veszélyeztessük saját, illetve más közlekedésben részt vevő személy életét!
- Soha ne adják át a vezetés jogát olyan személynek, akiről tudják, hogy alkoholt, vagy egyéb más tudatmódosító szert fogyasztott!
- Utasként se üljenek olyan gépkocsiba, melynek vezetője alkohol, vagy egyéb más bódítószer hatása alatt áll!
-
Fáradt, kimerült állapotban ne legyenek vezetők, könnyen előfordulhat, hogy az állapotból adódóan vezetés közben elalszanak a volán mögött!
Gyalogosok figyelmébe
1. Igyekezzenek elsajátítani a gyalogosokra vonatkozó KRESZ szabályokat!
2. Soha ne lépjenek le vigyázatlanul, az úttestre!
3. Minden esetben vegyék figyelembe a tilos jelzést!
4. Ne haladjanak át tiltott helyen, ahol nincs elsőbbségük!
5. Takarásból kellő óvatossággal lépjenek ki, inkább kerüljék ezeket a helyzeteket!
6. Mindig igyekezzenek időben elindulni!
7. Legyenek mindig észlelhetőek, vegyék figyelembe az időjárási és látási viszonyokat! (használjanak fényvisszaverő ruházatot, világítási eszközöket)
8. Figyeljenek gyermekeinkre! Egy kisgyermek kalandvágyból, vagy éppen dacból az ellenkezőjét teheti a felnőttek biztonságra és óvatosságra intő felhívásának!
Kerékpárosok figyelmébe:
- Kanyarodásnál időben jelezzék irányváltoztatási szándékunkat a megfelelő oldalirányú kar kinyújtásával!
- Lakott területen kívül használjanak több fényforrást, fényvisszaverő ruházatot, valamint működtessék világító berendezéseiket!
- Gyalogátkelőhelyen a kerékpárt tolva használják, kerékpáros haladással siettessék, ne veszélyeztessék a gyalogosan közlekedőket!
Motorosok figyelmébe:
1. Tartsák be a közlekedés szabályait!
2. Legyen az évszakhoz megfelelően felkészítve a járműve!
3. Használjanak védőruházatot!
4. Válasszák meg kellően a haladási sebességet!
5. Válasszák meg a helyes követési távolságot!
6. Tartsák be a kanyarodási szabályokat!
7. Ne előzzenek szabálytalanul!
8. Amennyiben utasuk van, tartsák be a személyszállításra vonatkozó szabályokat!
9. Ne hajszolják a veszélyes szituációkat!
Mi a teendő közlekedési baleset esetén?
- Minden esetben állampolgári kötelezettségünk meggyőződni, hogy nem történt – e személyi sérülés
- Személyi sérülés esetében azonnal a mentők és rendőrség értesítése (112 segélyhívó számon)
- Rendőrség értesítése személysérülés esetén kötelező! Amennyiben nincs személyi sérülés, abban az esetben is, ha nem tudnak megegyezni abban, hogy ki a felelős.
- Amennyiben a kárt okozó továbbhajt, azonnal hívjanak rendőrt!
- A mentők és a rendőrség kiérkezését kötelesek megvárni!
- A mentők értesítése során közölni kell a hívó nevét, telefonszámát, a baleset helyszínét (igyekezzünk pontosítani, település, utca, házszám, illetve azon tényezőket pl. km .szelvény, amelyek alapján késedelem nélkül feltalálhatóak vagyunk) idejét, körülményeket (mennyi gépkocsi, hány fő kerékpáros, gyalogos, stb. sérült) a sérült állapotát. Igyekezzenek válaszolni a sérültek elláthatósága érdekében minden feltett kérdésre! Soha ne tegyék le a telefont a mentők telefonbontása előtt!
- Várakozzanak türelemmel, mert előfordulhat, hogy a rendőrség kiérkezése (távolság, súlyosabb esemény) hosszabb időt vehet igénybe!
-
A rendőrség részére az azonosíthatóság érdekében át kell adni a személyes adatai
nkat, a gépkocsi adatait (iratokkal együtt) és minden információ a baleset körülményeire vonatkozóan! - A helyszíni szemle során elkészített iratokról a helyszínen nem kérhető másolat, ugyanakkor a rendőrségen a már hitelesített iratokból kérhető. A rendőrség a közúti balesettel érintett írásos kérelmére igazolást ad.
- Baleseti bejelentő lap (Európa szinten egységes sárga – kék színű) Tanácsoljuk, hogy legyen minden gépkocsiban, alapdokumentumként, beszerzése egyébként díjtalan) Kitöltés után mindig ellenőrizzék az adatokat, és kizárólag akkor hiteles, ha mind a két fél aláírja!
- Külföldön történt baleset esetében a hazaérkezéstől tekintve áll rendelkezésre 30 nap. Külföldön minden esetben kérjen rendőri intézkedést! Ne írjon alá és ne fogadjon el olyan iratot, amit nem ért, nem tud lefordítani! A baleseti bejelentőt töltesse ki a másik féllel, és annak egyik példányát minden esetben őrizze meg!
- A káresemények, a kárrendezés, kifizetések és ehhez kapcsolatos információs kérdéseikkel felvilágosítás érdekében forduljanak a biztosítójuk felé!
Bodó Sándor r. őrnagy
Közlekedésrendészeti Osztály Vezetője
Balesetmentes közlekedést kívánunk!